Menu

AYAK KOKUSUNU NASIL ÖNLERİZ?

Ayak kokusu insanı rahatsız eden toplum içinde zor duruma düşüren bir durumdur.Ayak kokusundan şikayetçi olan fakat utandıkları için tedaviye bile başlayamayan bir sürü insan vardır.

Ayak kokusunu önlemek mümkün müdür peki? Elbette birkaç önlem alarak bunu en aza indirgeyebilir hatta ortadan kaldırabiliriz.

Ayaklar ve eller en çok ter bezinin bulunduğu bölgelerdir eller sıkça hava ile temasından bu durumdan etkilenmese de ayaklar genelde kapalı olduklarından ayakkabı ve çorap içerisinde olduğundan kokuya neden olabilirler. Ayakların nemlenmesi sonucu bakteri üretimi gerçekleşir buda kokuya neden olur.Ayaklarımızı yıkamak bu sebeple önemlidir.

Başka bir nedense koku yapan ayakkabılar olabilir.Genetik durumlar sağlıksal hormon bozuklukları,ilaçlarda buna sebebiyet verebilir.

Peki ne yapabiliriz bu koku için : 

Hijyen çok önemlidir. Her gün ayaklarımızı yıkamalı tam kurut malı ve ilaç etkisi olmayan pudrayla pudralamalıyız. Ve %100 pamuk olan çoraplartercih etmeliyiz

Karbonat: pH değerini nötr hale getirdiği için bakteri sayisinda azalmaya neden olur. 3 tatlı kaşığı karbonatı ılık suya kanştırıp ayaklarınızı içinde bekletin. Koku azalana kadar yaklaşık 1 hafta uygulayın.

• Sirke: 2 su bardağı sirkeyi ılık suya karıştırıp ayaklarımızı içinde 15 dk bekletiyoruz. Sirke kokusunun kalmaması için ise sabunla yıkayıp iyice duruluyoruz

• Baharatlı gıdalar, baharatlar ve soğan sarımsağın çok az miktarda tüketilmesi de ayak kokusunu azaltır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

ins

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Cannot add access token directly to the shortcode.

Haftanın Videosu

Bumerang - Yazarkafe

Facebook

Twitter

Google +