Menu

CİLT TİPİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

Cildimizin dış kısmında sebum denilen madde ve su vardır. Cilt tipimizi anlamak için sebum maddesinin yoğunluğundan yararlanıyoruz.

Parmaklarınızla cildinize dokunup,cildinizin durumunu anlayabilirsiniz. Eğer cildinizde sebum çok ise dokunduğunuz bölge yağlı, kuru ise sebum az demektir.

Kuru cilt: Sebum oranı oldukça düşük olan kuru ciltlerde gözenekler ince ve fark edilmeyecek durumdadır. Cildiniz sert ve solgun görünür. Dış etkiler konusunda daha hassastır.(ayaz,güneş,rüzgar vb). Kuru cilt tipindeki kişilerde genellikle duş sonrası kızarıklıklar görülür.

Cildiniz kuruysa nemlendiricinizi yanınızdan eksik etmemeniz gerekiyor. İçeriğinde E vitamini olan kremler kullanabilir veya doğal bir E vitamini deposu olan zeytin yağını kullanabilirsiniz.

Yağlı ciltler: Sebum oranı oldukça yüksek olan bu cilt tipinde gözenekler kalın ve görünür derecede iridir. Yüzde parlaklık görülür ve özellikle burun ve çene kıvrımlarında daha çoktur. Sivilce, akne ,siyah nokta oluşumuna oluşan bu cilt tipi içinse Sebum denen maddenin salgısını kontrol altına alacak azaltacak ürünler satılmaktadır. Yağlı cildin en güzel yanı kırışıklıklar az görülür.

Normal ciltler: Pembe renkte taze ve canlı görünümdeki cilt normal cilt tipidir.Bu cilde sahip olanlar çok şanslıdırlar. Sebum dengesi yerinde olduğundan kuru ve yağlı ciltlerin yaşadığı sorunları yaşamazlar. Pürüzsüz cilt diye adlandırdıklarımız normal cilt tipine sahip olanlardır.

Karma ciltler: Sebum oranı cildin farklı bölgelerinde farklılıklar gösterir. Özellikle T olarak adlandırılan alın,burun ve çeneyi  kapsayan bölgede sebum artışı gözlenir. Yanaklar kurudur.Bu bölgede sürekli siyah nokta sivilce oluşumu görülür. Cilt için kullanılacak ürünlerde hassas olunması gerekir;çünkü yağlı bölgeyi azaltmak için kullanılan ürünler tüm yüze sürülmesi zaten kuru olan bölgeyi daha da kurutacağından zarar verecektir.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

ins

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Cannot add access token directly to the shortcode.

Haftanın Videosu

Bumerang - Yazarkafe

Facebook

Twitter

Google +