Menu

Kıskançlıktan Kurtulmanın Yolları

Eğer bu yazıyı okuyorsanız sizde kendi kendini kemiren, içini yiyenler kervanındansınız demektir. Peki neden böyleyiz? Bu kadar paranoya neden?İçinizde engel olamadığınız bir huzursuzluk duygusu var. Böyle olmasından ne kadar rahatsız olsanız da engel olamıyorsunuz.

Psikolog ve evlilik danışmanı olan Dr. Sanjoy Mukerji kıskançlığın takıntılı bir aşağılık kompleksi anlamına geldiğini düşünüyor. Haksız da sayılmaz. Peki ne yapmalı?

Kıskançlığın en büyük nedeni kendinize olan saygınızı yitirmenizdir. İlk önce kendinize saygı duymayı öğrenmeniz gerekiyor. Partnerinin görüşüp,konuştuğu herkesle kendini kıyaslamayı bırak! Sen değerlisin ve bu yüzden seninle. Paranoyaklık sadece seni yiyecek ve sonra onu. Sonuç sürekli kavga olan bir ilişki. Değerinin,özel oluşunun farkında olarak kendi değerini yükselt. Sürekli kıyaslamalar yapmak,değerini alçaltmana neden olacaktır. Özgüveniniz olsun.

Sürekli ilgi beklemeyin. Onun yapacağı ufacık şeylere bile ihtiyacınız varmış edasından çıkın. Her an aramasını beklemekten vazgeçin.En önemlisi de telefonu her meşgul çaldığında başka şeyler değil,ailesiyle arkadaşlarıyla ve işi için bile görüşmeler yapabileceğini hatırlayın.

Yalnızlık kaygınızdan kurtulun. Bu size sürekli karşı tarafı düşündürecektir. Kendi kendinize bile yetebileceğinize inanın. O zaman ona bağımlılıktan değilde gerçekten onunla olmak istediğiniz için olursunuz . Onunda sizinle bunun için olduğunu anlayabilirsiniz. Gerçek bir sevgi bağı öz güveninizi yerine getirir. Her anı sorgulamak zorunda kalmazsınız.

Her kavgada ilişkinin biteceğini ve hemen başkasına gideceğini düşündüğünüzden kavgalarda hep haklı çıkma isteğinde olabilirsiniz. Biri gidecekse gider haklı yada haksız olmasının önemi yoktur. Daha olgun tavırlar sergilemek, karşınızdakini boğmamak bu duygunuzu sakinleyecektir. Unutmayınki siz onu kıskandıkça o sizden kaçacak ve sizin paranoyanız daha da artacaktır. Rahat olun.

Kendinize ait bir dünyanız olsun. Tüm hayatınız onun etrafında döner ise, onu sürekli düşündüğünüzden o sizin gibi davranmadığından sevgisini sorgulayacaksınız. Oysaki her insanın kendine ait bir parça yaşam alanı olmalı. İlişkiye nefes aldırın.

Bunca kemirgen ve şüphe ile depresyona girmeniz kaçınılmaz. İlişkiyi mutlu olmak için yaşadığınızı böyle yaparak hayatı ikinize de zehir edip aşktan soğutacağınızı hatırlayın.

İyi şeyler düşünün. Mutsuzluk işleri daha kötüye götürür. Size sahip olduğu için ne kadar şanslı olduğuna inanın. Bir ilişkide birine sahip olduğunuza sevinmiyor olsanız onunla olur muydunuz? Kendinizi bunları düşünerek silkeleyin.

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

ins

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Cannot add access token directly to the shortcode.

Haftanın Videosu

Bumerang - Yazarkafe

Facebook

Twitter

Google +