Menu

MİGREN NEDİR? MİGRENE NE İYİ GELİR?

Migren herkesin düşündüğünün aksine beyin hastalığı değil, bir beden hastalığıdır. Bir sürü belirtisi ve etkisi olmasına karşın vücutta hiç bir hasar yaratmaz.Etkileri geçicidir.

Migren kendini ense kökü veya şakaklardan giren bir ağrı ile kendini gösterir. Dakikalar geçtikçe önlemini almazsanız mide bulantısı,kusma,terleme ve yorgunlukta eklenerek şiddetlenir. Ses,ışık ve kokuya karşı aşırı hassaslık başlarken sinirlilik,huzursuzluk hali de artar.

Migren genelde ataklar halinde gelir 4 saat ile 72 saat arasında devam eder.Bazı durumlarda kriz boyutuna ulaşıp hastane ile sonuçlanabilir. Baş ağrısı zonklayıcı ve başı hareket ettirmeyi engelleyici boyutlara ulaşabilir,aktivitelerinizi kısıtlayabilir. Nabız atışında hızlanma olur.

Migrenin nedeni net olarak belirlenmemiştir;fakat ailede annede yada babada migren varsa çocukta olma olasılığı vardır. Hatta ikisinde de migren varsa çocukta mutlaka migren olacaktır. Migrenin kalıtsal olduğu düşünülmektedir.

Migreni tetikleyen bir çok etmen vardır ; bazı yiyecekler, kafeinli ve alkollÜ içecekler,katkı maddeleri,ilaçlar.

Bunların dışında en önemli etmen duygusal tetikleyici durumlardır; stres,üzüntü mutluluk, aşırı endişe,korku, stres ve baskıdan kurtulma anında gelen ağrı gibi.

Kadınlarda daha sık görülen migren ağrısı, bazı kadınlarda özellikle regl dönemi öncesi şiddetli şekilde görülür. Bunun nedeni östrojen hormonu düzeyinin azalmasıdır.

MİGREN İÇİN YAPILABİLECEKLER

♦Ağrı başladıysa ışık ve sesin olmadığı ortamları seçmeniz gerekiyor.
♦Aç kalmak migreni tetikler. Aç kalmamaya dikkat etmelisiniz
♦Saçlarınızı çok sıkı toplayıp tüm gün saçınız çekilirmiş gibi bir hisle dolaşmanız da bir süre sonra migreni tetikleyecektir.
♦Nane yağını şakaklarınıza sürmeniz ağrınızı hafifletecektir.
♦Eczanelerde satılan çin yağı da işe yarıyor.
♦Migren için soğutucu bantları da kullanabilirsiniz.
♦Ağrının ilk evresinde hafifken aldığınız bu önlemler işe yarayacaktır; fakat ağrı şiddeti arttıkça bunlar işe yaramayacaktır.Bu durumda ilaçlar devreye girmek zorunda kalacaktır.
♦Önceden doktor tarafından teşhis konmuş ve ilaç verilmişse onu kullanmanız yararlı olacaktır.
♦Eğer migren ilacı kullanmıyorsanız,hafif etkide düşük miligram olan kas gevşetici hap kullanabilirsiniz. Bu hissettiğiniz gerginliği düşürecektir. Bazı kas gevşeticiler uykunuzu getirebilir. Uyuyup uyandıktan sonra hiç ağrının kalmadığını fark edeceksiniz.

 

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

ins

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Cannot add access token directly to the shortcode.

Haftanın Videosu

Bumerang - Yazarkafe

Facebook

Twitter

Google +