Menu

SEROTONİN NEDİR ? SEROTONİN NASIL ARTAR?

Serotonin 5-Hidroksitriptamin denilen,pineal bez, merkezi sinir sistemi,sindirim sistemi ve trombositte bulunan bir hormondur.1935 yılında Vittorio Erspamer tarafından bulunan hormondur.

Seratonin beyin hücre nöronları arasında kimyasalları ve beynin değişik parçalarının birbiriyle iletişimini sağlayan bir nörotransmiterdir.

Serotoninin az yada çok olması, o anki ruh halinizi belirleyen en önemli etmendir;çünkü saldırgan davranışlar,depresyon,anksiyete ve ağrıya artan hassasiyet gibi durumların nedeni serotonin düzeyidir.

Serotonin için en çok beyinde üretildiği düşünülse de gerçek böyle değildir. Psikiyatrik tıp üretilen serotoninin sadece %2 sinin beyinde üretildiğini belirtmiş, asıl üretim yerinin bağırsak mukozası ve kan hücreleri olduğunu söylemiştir. Bağırsaktan salgılanan serotonin insan vücudunun ihtiyacı olan serotoninin %80 ini salgılayan yerdir.

Düşük serotonin düzeyi, sürekli bir içsel karışıklık yaşamanıza, anksiyete,depresyon,uyku bozukluklarına, sinirli bir yapıya sahip olmanıza neden olur. Aksi olup yüksek bir serotonin düzeyine sahip olunduğunda ise; herşeye pozitif bakan,aşırı mutluluk hali   “garip” denecek davranışlar sergilenir.

Serotoninin migren, anksiyete, kusma ve iştah ile ilgili olduğu da uzmanlarca doğrulanmıştır.

Uyku,kas fonksiyonları,beden ısısı, cinsel davranışlar, iştah,öğrenme,hafıza ,endokrinal fonksiyonlar serotonin tarafından kontrol edilen mekanizmalardan yalnızca bir kaçıdır.

Serotonin Eksikliği Belirtileri

Her konuda karamsarlık
Ufacık şeylere bile aşırı sinirlenme
Bunalım
Sürekli yenilerine sahip olduğunuz fobiler
Öfkeyi kontrol edememe
Uyku sorunları
Sürekli baş ağrısı
Sırt ağrılarında kronikleşen artma
Düşük benlik saygısı
En düşük olduğu durumlarda ise intihar düşünceleri

Serotonin Neden Azalır

Stres
Mineral eksikliği
Triptofan eksikse
Yeterince güneş ışığı yoksa
Düzensiz ve yetersiz uyku
İnsülin direnci
Progesteron eksikliği
Beyin kan akımında olan bozukluklar nedeniyle azalır

Günümüzde depresyonun yaygınlaşması sonucu antidepresanlar oldukça sık kullanılmaya başladı ve ilaçların içeriklerinde sıkça “serotonin” yazısını görürsünüz. Çünkü bir çok psikolojik sorunun ana kaynağı bu hormonun azlığıdır.

SEROTONİN ARTTIRMAK İÇİN

Triptofan açısından zengin yiyeceklerle beslenmeniz gerekiyor. Triptofan serotonin yapımında kullanılan tek besin maddesidir.Hindi eti, süt, yoğurt, kırmızı et, yumurta, soya fasulyesi ve badem gibi kuruyemişlerde bulunur.

Vitaminlerden B6, B9 ve B12 serotonin için önemlidir. B6 vitaminini tam tahıl ürünleri,ceviz, bezelye, patates, muz, avokado, brüksel lahanası, bezelye, ay çiçek çekirdeği tüketerek bünyenize alabilirsiniz. B9 ve B12 vitaminini ise keten tohumu, yumurta, peynirden alabilirsiniz. Folik asitçe zengin gıdalar tercih etmelisiniz. Bunlar; yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, brokoli ve lahanadır.

Spor yapın. Günlük yaptığınız egzersizler serotonin miktarınızı arttıracaktır. Çoğu insan spor yapmak istemediği için yapamıyor. Serotonin düşük olduğundan spor yapmasına fırsat vermiyor, miskince takılmak daha cazip geliyor. Oysaki o miskinlikten onu kurtaracak serotonini, yine spor yaparak kazanabilir.

Erken uyanın ve gün ışığından yararlanın. Gün ışı D vitamininizi arttıracak ve doğal olarak serotoni düzeyinizde bununla ilişkili olduğundan artacaktır. Genelde erken kalkınca ve hava güneşliyse başka bir his yaşarsınız. Dışarı çıkasınız gelir. Bunun nedeni de serotonindir.

Stresi azaltmak en önemlisi. Hayatın koşuşturması, mücadelesi içinde bu çok zor olsa da en aza indirgemek gerekiyor. Ayrıca stres küçük yaşlarda da yaşanan bir durumdur. Çok basit şeyleri takıp çok büyük streslere dönüştürebiliyoruz. Bunun için sorunlarını yeniden ele alın ve gerçekten doğru şey için mi strese giriyorsunuz bakın ve eleyin. Hayat daha yaşanılabilir mutluluk verici olabilir.

Yukarıda serotoninin en çok bağırsaktan salgılandığını ve %80 gibi büyük bir oranda olduğunu belirtmiştim. Bağırsakta 100 milyon sinir hücresi bulunur ve bu sayı omurilik ve çevresindeki periferal sinir sisteminde bulunan hücrelerin sayısından bile fazladır. Bağırsaktaki sinir sitemi o kadar etkilidir ki buradan beyine giden sinirleri duygusal durumunuzu etkiler. Bu nedenden dolayı depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar bağırsakları etkiler.

Bir iş görüşmesi öncesinde bağırsaklarınıza giren krampları ve aşıkken kalbinizde hissettiğiniz kelebekleri düşünün. Bunların hepsi serotoninin bağırsaktan salgılanıyor olmasından kaynaklıdır.

Eğer bağırsaklarınızda bir sorun varsa bu mutsuz olmanız için en büyük etkendir. Bağırsak floranızı iyi korumanız bozacak ilaçlar besinle ve bitki çaylarını kullanmamanız gerekiyor. Örneğin; sinemaki otu bağırskalara ciddi zarar veren bir bitki olduğundan içerseniz bağırsak düzeniniz bozulacaktır.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

ins

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Cannot add access token directly to the shortcode.

Haftanın Videosu

Bumerang - Yazarkafe

Facebook

Twitter

Google +