Menu

SİYAH NOKTALARDAN KURTULMANIN YOLLARI

Siyah noktalar, aynaya baktığımızda sinirimizi bozan ikide bir sıkma isteği uyandıran başımızın belası. Ciltte ki gözenekler ölü deri hücreleri ve sebum denilen yağ bezlerinin cildin yumuşatmak için ürettiği yağ ile tıkanır. Bu beyaz veya siyah nokta şeklinde olabilir. Eğer gözenekleriniz açıksa sebumun hava ile oksitlenmesi sonucu siyaha döner.

Genelde siyah nokta gördüğümüzde ilk yaptığımız şey sıkarak çıkarmaktır;fakat bu bazı durumlarda sivilceye yol açacağından,sıkmak yerine evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri kullanmanız daha iyi olacaktır.

İşte o yöntemler:

  • 1 adet yumurta akını bir kasede karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra 2. katı sürün ve tekrar kuruduktan sonra 3. katıda sürerek bekleyin. Cildiniz gerilecektir ama bu sizi korkutmasın,normal bir durumdur. Daha sonra yüzünüzü kalıntı kalmayacak şekilde temizleyin ve nemlendirin.Bu maske gözeneklerinize girerek ilerde olacak siyah noktaları engelleyecek ve mevcut siyah noktalarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda yumurtanın besleyici etkisi cildinize iyi gelecektir.

 

  • 1 çorba kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı limon suyuu karıştırıp cildinize sürdükten sonra 15 dakika bekleyin. Daha sonra güzelce temizleyin ve çok yağlı olmayan bir nemlendiriciyle nemlendirin.

 

  • Bal hem besleyici hemde arındırıcı bir madde olarak maskelerde kullanılır. 1 yemek kaşığı balı, 1 çay kaşığı süt veya 1 çay kaşığı tarçınla karıştırıp oluşturacağınız maskeyi siyah noktalarınızın bulunduğu bölgeye ince katman halinde sürün.Üzerine temiz pamuk katmanını koyarak 25 dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra pamuğu çıkarıp 2 3 dakika bekleyin ve yüzünüzü temizleyip nemlendirin.

 

  • Siyah noktayı azaltmanın temel yolu sebumu azaltmaktan geçer. Bunu da günde 2-3 kere yüzünüzü yıkarak gerçekleştirebilirsiniz; fakat bu işlemi cildinizde kuruluğa neden olmayacak derecede yapmanız gerekir. Kuruyan cilt yağını kazanmak için daha fazla serum üretecektir. Bu nedenle maskeleri de yaparken sürekli yapmamanız daha uygun olacaktır.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

ins

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Cannot add access token directly to the shortcode.

Haftanın Videosu

Bumerang - Yazarkafe

Facebook

Twitter

Google +