Menu

Topuk Dikeni Nedir? Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni topuk kemiğinin altında kalsiyumun birikmesi sonucu oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Adını bu kemiksi yapının dikene benzemesinden almıştır.

Hastalar genel olarak ayaklarına bir şey battıkları hissinden şikayet ederek doktora başvururlar. Röntgen çekimi ile çok net bir şekilde görülür.

topuk_dikeni

Topuk Dikeni Nedenleri?

Uzun süre ayakta kalmak,ortopedik olmayan tabana sahip ayakkabılar giymek, tabanı düz olan eğimsiz ayakkabılar üie uzun süreler gezerek ayağı zorlamak ve fazla kilolar topuk dikeni oluşumunda en bilindik nedenlerdir.

Topuk Dikenini Evde Tedavi Etmek İçin Kürler

Hindistan Cevizi Yağı Kürü:

1 yemek kaşığı katı hindistan cevizi yağını zeytinyağı içerisine karıştırarak, karışımı topuklarınızdan bileklerinize kadar yedirin. 30 dakika böyle bekledikten sonra pamuklu bir çorap giyerek  uyuyun ve sabah çorapları çıkarın. Ayaklarınızın yumuşadığını ağrının azaldığını farkedeceksiniz. 1 hafta boyunc a her akşam uygulamanız gerekiyor

Dağ Kekiği Kürü:

Bir kova sıcak suyun içerisine 3 yemek kaşığı dağ kekiğini koyup 15 dakika boyunca ılımasını ve suya nüfus etmesini bekleyin. Daha sonra ayaklarını içine sokarak ara ara sıcak su ekleyip 45 dakika bekletiniz. Durulamadan havlu ile kurulayınız.

Dağ kekiğini aktarlardan temin edebilirsiniz.

Vicks Kürü:

3 yemek kaşığı kadar Vicks’i 1 yemek kaşığı bal ile karıştırıp 1 kova sıcak suya karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı 30 dk bekletip durulamadan kurulayınız. Topuklarınıza yedirmeyecek şekilde katman halinde Vicks sürüp üzerine pamuklu çorap giyerek sabaha kadar bırakın. Sabah durulamadan peçete yardımı ile temizleyiniz. Bu işlemi en az 3 gün uygulayınız.

Vicks’i eczanelerden temin edebilirsiniz

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

ins

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Cannot add access token directly to the shortcode.

Haftanın Videosu

Bumerang - Yazarkafe

Facebook

Twitter

Google +