Menu

Yurtdışından Alınan İphone’lar Türkiye’de Garanti Dışı!

Merhaba:)

Bugün sizlerle çok güncel ve önemli bir konuyu paylaşacağım. Bu postu okuyanlarınızın çoğu belki de yurtdışından İphone almayı düşünenler; ama ben bu yazıyı dikkatlice okuduktan sonra bir daha düşüneceğinize eminim.

Ablam yaklaşık 1 buçuk senedir Amerika Chicago’da yaşıyordu. Gecen Şubat ayında kendisine Chicago’dan İphone 6s Plus aldı. Telefonda uzun zaman sıkıntı olmadı;ama son zamanlarda sürekli şarjı bitmeden kapanıyordu dolayı Chicago’daki Apple servisine götürmüştü. Apple cihazın değişimine karar verdi; fakat gelen cihazda da sıkıntı olduğundan bir kere daha değişim gerçekleşti. Son verilen cihazda da sıkıntı olunca tekrar kontrol edilecekti; fakat ablamın zamanı olmadığı, Türkiye’ye döneceği için uluslararası garanti kapsamında Türkiye’de de cihazı servise bırakabileceğini söylemişler. Ablamda Türkiye’de garantiye bırakmak zorunda kaldı.

Türkiye’ye geldiğinde Zorlu Center Apple ‘a gittiğimizde cihazın durumunu anlattık, burada garantiye vermemizi söylediklerini belirttik; fakat duyduğumuz şey karşısında oldukça şaşırdık.

“Apple Türkiye olarak , Amerika ve İngiltere’den alınan cihazlara garanti desteği veremiyoruz” dedi. Nedenini ise ,Amerika’nın hem uydu hem gsm teknolojisini aynı anda kullanması olarak açıkladı.

Cihazınızı seri kodundan kontrol ediyorlar ve eğer uydu teknolojisi barındırıyorsa cihazınız direkt garanti dışı kalıyor. Uluslararası garantiden bahsettiğinizde, Türkiye ve İsrail’in Uluslararası garanti dışında olduğunu Ülkelerin verdiği karar olduğunu söylüyorlar.

Bizi Amerikada bulunan Apple çalışanlarının bu konuda hiç uyarmadığını söylediğimizde, “Onların zaten bu konuda bilgileri olduğunu sanmıyorum” cevabını aldık.

Yani milyarlar verip aldığınız cihazınızın, Türkiye kuralları nedeniyle hiç bir garantisi , geçerliliği yok. Ve bu konuya ilişkin  şahsım adına hiç bir yerde ,bir yazı ve ya bir bilgilendirme okumamıştım. Belki ben denk gelmemişimdir diye düşündüm ; ama sorduğum bir çok insanın bu durumdan haberi yok.

Ben burda suçu biraz Apple’de buldum açıkçası. Apple’ın Türkiye’deki bu değişiklikle ilgili diğer ülkelere bilgi vermesi gerekir ve cihaz satışlarını bu yönde düzenleyebilir. Mesela Ablam telefonu aldığında sistemlerinden kontrol edip gsm teknolojisi barındıran ürün vermeleri gerekiyordu.

Bu yazıyı  yurt dışından cihaz alacak birileri varsa bir yardımım dokunur diye bilgilendirmek amaçlı yazıyorum.Umarım yararlı olmuştur .

Sizinde böyle sorununuz oldu mu ? Olduysa yorum kısmına yazabilirsiniz .Ayrıca

Beni diğer sosyal hesaplarımdan da takip etmeyi unutmayın :)♥♥♥

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

ins

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Cannot add access token directly to the shortcode.

Haftanın Videosu

Bumerang - Yazarkafe

Facebook

Twitter

Google +